SPORCU ANNE-BABASI OLMAK

Anne-babalık, bir yetişkin insanın başına gelebilecek en değerli, anlamlı ve bir o kadar da kutsal bir olgu olmakla birlikte bir sürü şeyin yeni baştan öğrenileceği zor bir süreç olarak insanlık tarihinde yerini almaktadır. Hele sporcu anne-babası olmak bu süreçleri daha da anlamlı kılmakta ve anne-babalar çocukları ile birlikte yeni bir öğrenme döngüsüne ve çabasına girmektedir.

Bu döngünün doğru, anlamlı ve istenilen ölçüde atlatılması ve doğru yaşanması için anne babalara veya ailelerin diğer bireylerine düşen bazı görev, sorumluluk ve yaptırımlar da olacaktır. Burada özet olarak, çocuklarını spor ile tanıştırmak ve/veya çocuklarının sportif becerilerini ilerleyerek “sporcu” sıfatını almalarını isteyen anne-baba ve ailenin diğer bireylerine yol göstermek için hazırlanmış bilgiler bulunmaktadır. Bilgiler işlenmez, içselleştirilmez ve hayata geçirilmezlerse anlamları olmayacağından burada verilen bilgilerin özümsenmesi hem anne-babaların, hem de sporcu ve onlara emek veren diğer profesyonellerin -antrenör ve yöneticilerin- işlerini daha da kolaylaştıracaktır.

Burada verilen bilgiler, sporcuların geleceklerine olduğu kadar, anne babaların da gelişmelerine ışık tutmayı ve sporculuğun bir “yaşam biçimi” olmasına katkı sağlamayı amaçlayan, iddiadan uzak bir çalışmayı içermektedir.

Antrenman bilimi, spor psikolojisi, iletişim, sosyal psikoloji ve beslenme konularının özetlerini içeren bu çalışmanın, basketbol ve voleybol ile hangi boyutta olursa olsun ilgilenen tüm sporculara ve anne-babalarına katkı sağlayacağını umut ediyoruz.

Kaynak: Sporcular için Psikoloji ve Beslenme ( Prof.Dr. Turgay Biçer / Prof.Dr. Aysel Pehlivan)

WhatsApp Bilgi Hattı